September 30, 2023

Důchodová deprese: Jak ovládat své emoce

Když lidé odejdou do důchodu, očekává se od nich, že budou dělat věci, které kvůli dlouhé pracovní době nebo hektickému životu dělat nemohou. Ať už jde o zahradničení, sportování nebo cestování, může to být cokoliv. Život má být jednoduchý a po odchodu do důchodu ho máte brát v klidu. Ale je také přirozené, že se někteří lidé po odchodu do důchodu cítí v depresi. Podle studie z roku 2020, kterou zveřejnila National Library of Medicine, asi každý třetí důchodce trpí depresí. S důchodovým blues se můžete rozloučit tím, že se naučíte zvládat depresi.

Společnost Health Shots požádala o účinnou radu ohledně důchodové deprese Dr. Rituparna Ghosh, klinická psycholožka, nemocnice Apollo, Navi Mumbai.

šťastná stará žena
Ne všichni senioři jsou schopni přijmout důchod šťastně. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Co je důchodová deprese?

Důchodová deprese, také známá jako odchod do důchodu blues nebo deprese přechodu do důchodu, se týká stavu, kdy lidé po odchodu do důchodu pociťují pocity smutku, úzkosti nebo deprese. Dr. Ghosh říká, že jde o psychologickou a emocionální reakci na významnou životní změnu, kterou důchod představuje. Odchod do důchodu je velká životní událost, která s sebou může přinést různé výzvy a úpravy. Tyto zahrnují:

1. Ztráta identity

Pro mnoho lidí se jejich kariéra nebo práce stávají součástí toho, kým jsou. V důchodu mohou mít problém najít účel a směr.

2. Sociální izolace

Odchod do důchodu může vést ke snížení sociálních interakcí, zvláště pokud vaše práce byla vaším primárním zdrojem sociálních vazeb.

3. Finanční obavy

Obavy o finanční stabilitu nebo hospodaření s penězi během důchodu mohou vést ke stresu a úzkosti.

4. Změny v rutině

Strukturovaný pracovní rozvrh po odchodu do důchodu často mizí a někteří lidé se cítí ztracení nebo bez pocitu každodenního účelu.

5. Zdravotní problémy

Zdravotní problémy spojené se stárnutím mohou přidat k emocionální zátěži důchodu, říká odborník.

6. Pocity bezcennosti

Někteří lidé mohou mít pocit bezcennosti nebo se domnívat, že již nepřispívají společnosti.

stará žena jíst
Můžete prozkoumat nové činnosti, jako je experimentování v kuchyni. Obrázek poskytl: Shutterstock

Tipy, jak se vypořádat s depresí v důchodu

Řešení deprese v důchodu vyžaduje kombinaci sebeuvědomění, pozitivních strategií zvládání a hledání podpory u ostatních. Zde je několik tipů, jak překonat důchodové blues:

1. Uznejte své pocity

Uvědomte si a přijměte, že je normální cítit se v depresi nebo úzkosti z odchodu do důchodu. Vyhněte se potlačování svých emocí; místo toho si dejte svolení je cítit a vyjádřit, říká Dr. Ghosh.

2. Zůstaňte společensky propojeni

Účastnit se společenských aktivit v boji proti izolaci. Zůstaňte ve spojení se svými přáteli, rodinou a bývalými kolegy, i když je už v práci nevidíte. Připojte se ke klubům, dobrovolně nebo se zapojte do komunitních akcí a budujte nové sociální sítě.

3. Vytvořte rutinu

Stanovte si denní rozvrh nebo rutinu, která poskytuje strukturu a účel. To by mohlo zahrnovat činnosti, jako je cvičení, sledování koníčků a čtení.

4. Prozkoumejte nové zájmy

Odchod do důchodu je příležitostí prozkoumat vášně a zájmy, na které jste ve své kariéře neměli čas. Objevte nové koníčky nebo se vraťte ke starým, abyste do svého života přinesli radost a naplnění.

5. Stanovte si cíle

Stanovte si jasné a dosažitelné cíle pro svůj důchod. Ať už se týkají osobního rozvoje, cestování nebo zapojení komunity, cíle vám mohou dát účel, říká odborník.

6. Finanční plánování

Vyřešte jakýkoli finanční problém vytvořením realistického rozpočtu a finančního plánu. V případě potřeby vyhledejte radu od finančního poradce, abyste zmírnili stres z finančních záležitostí.

7. Udržujte fyzické zdraví

Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava a dostatek spánku jsou nezbytné pro celkovou pohodu. Fyzické zdraví může mít pozitivní vliv na vaši náladu a duševní rozhled.

8. Cvičte všímavost

Vyzkoušejte některé techniky všímavosti, protože mohou pomoci snížit stres a zvýšit emoční odolnost.

9. Zůstaňte otevření změnám

Přijměte změny, které důchod přináší, a buďte otevření zkoušení nových zkušeností. Vypěstujte si pozitivní myšlení a pohlížejte na důchod jako na příležitost k růstu a sebeobjevování.

Pokud se deprese související s důchodem stane ohromující nebo přetrvává, zvažte rozhovor s odborníkem na duševní zdraví. Deprese související s odchodem do důchodu se totiž může potenciálně zhoršit, pokud není vhodně léčena. I když je normální, že během přechodu do důchodu zažijete určitou míru přizpůsobení a emocionální vzestupy a pády, někteří lidé mohou zjistit, že jejich pocity deprese přetrvávají nebo se časem zesilují. Pokud není správně zvládnuta, může důchodová deprese zhoršit vaše duševní zdraví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *