September 29, 2023

Dračí ovoce: nutriční hodnota a zdravotní přínosy

Dračí ovoce má docela zajímavý vzhled. Obvykle má jasně růžovou nebo žlutou slupku se zelenými listy a bílou masitou hmotou a černými semeny uvnitř. Název se může zdát trochu děsivý, ale má mnoho výhod. Ať už se jedná o zažívací potíže nebo oslabený imunitní systém, dračí ovoce může prospět vašemu zdraví. To je důvod, proč mnoho lidí, včetně diabetiků, na tento produkt přísahá. Výzkumníci ve studii z roku 2017 zveřejněné v americké National Library of Medicine zaznamenali trend ke snížení hladiny cukru v krvi po konzumaci ovoce. Čtěte dále a dozvíte se o zdravotních výhodách dračího ovoce a jeho nutriční hodnotě.

Zdravotní přínosy dračího ovoce

Dračí ovoce má působivý nutriční profil. Výživová hodnota 100 gramů dračího ovoce (toho růžového) je přibližně:

• Kalorie – 60 kcal
• Sacharidy – 9 gramů
• Vláknina – 1,5 gramu
• Cukry – 8 gramů
• Bílkoviny – 1 gram
• Tuk – 0,4 gramu
• Vitamin C – 9 mg
• Vápník – 9 mg
• Železo – 0,9 mg

Pamatujte, že nutriční obsah se může lišit v závislosti na druhu dračího ovoce a jeho zralosti, říká Ekta Singhwal, dietoložka, Ujala Cygnus Group of Hospitals, Moradabad, Uttar Pradesh.

dračí ovoce
Dračí ovoce má mnoho zdravotních výhod, což z něj dělá superpotravinu. Obrázek poskytl: Shutterstock

Zde jsou některé zdravotní přínosy dračího ovoce:

1. Dračí ovoce zlepšuje zdraví

Dračí ovoce je plné antioxidantů, jako je vitamín C, které pomáhají chránit vaše buňky před poškozením volnými radikály. To může pomoci zlepšit vaše celkové zdraví.

2. Trávicí zdraví

Vysoký obsah vlákniny v dračích plodech může podporovat zdravé trávení. Dietní vláknina podporuje pravidelné vyprazdňování, zabraňuje zácpě a podporuje zdravé střevní prostředí, říká expertka Health Shots.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

3. Zdraví srdce

Dračí ovoce obsahuje prospěšnou vlákninu a tuky, které mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu. Obsahuje také přírodní sloučeniny, které mohou podporovat zdraví srdce snížením rizika srdečních onemocnění.

5. Podpora imunitního systému

Vitamín C obsažený v dračím ovoci hraje klíčovou roli při posilování imunitního systému. Potřebujete silný imunitní systém, který pomůže vašemu tělu bojovat s infekcemi a nemocemi. To znamená, že ne vždy onemocníte, když se sezóna změní.

6. Hydratace a rovnováha elektrolytů

Dračí ovoce má vysoký obsah vody, což vám pomáhá udržovat hydrataci. Kromě toho poskytuje základní elektrolyty, jako je draslík, které jsou nezbytné pro udržení rovnováhy tekutin a svalové funkce.

7. Řízení hmotnosti

Ti, kteří sledují svůj příjem kalorií, mohou do svého jídelníčku zařadit dračí ovoce, protože má relativně nízký obsah kalorií. To může být uspokojivé a výživné občerstvení, aniž by to přispělo k nadměrné spotřebě kalorií.

Kousky dračího ovoce
Dračí ovoce může pomoci snížit výskyt vrásek. Obrázek poskytl: Freepik

8. Zdraví pokožky

Dračí ovoce obsahuje vitamíny a antioxidanty, které mohou přispět ke zdravější pokožce. Vitamín C v dračím ovoci pomáhá s tvorbou kolagenu, který je nezbytný pro pružnost pokožky a snížení výskytu vrásek, říká Singhwal. Antioxidanty pomáhají bojovat proti oxidativnímu stresu, který může přispívat ke stárnutí pleti. Nespoléhejte ale jen na toto ovoce. Ujistěte se, že dodržujete správnou rutinu péče o pleť pro zdravou pokožku.

Jako u každého jídla je klíčová střídmost. Nejezte příliš mnoho dračího ovoce, protože to může vést k zažívacím potížím kvůli vysokému obsahu vlákniny.

Možná se ptáte, kdy je nejlepší čas jíst dračí ovoce. Odpověď zní: jezte to, když máte hlad a potřebujete výživnou svačinu. Neexistuje žádný konkrétní čas, který by byl lepší než ostatní, takže ho zařaďte do snídaně nebo si ho dejte jako svačinu pár hodin po obědě. Můžete si ho dát i po zpocení v posilovně.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *