September 30, 2023

domácí léky na zácpu u dětí

Ať už se to maminkám líbí nebo ne, většinu času v prvních letech života jejich dítěte tráví starostmi o problémy jejich děťátka s kakáním. Od uvolněných pohybů po zácpu jsou pohyby střev u dětí stejně nepříjemným zdravotním problémem. Zácpa u kojenců a dětí je poměrně častá. Jako maminka můžete vyzkoušet domácí léky na zácpu u dětí.

Zácpa je v podstatě řídký odchod stolice. To může vést k bolesti při kakání. Ve skutečnosti je tvrdá stolice poměrně obtížná a bolestivá. Existuje tedy retence stolice, která vede k retenci stolice, říká Dr. Abhishek Chopra, konzultant neonatolog a pediatr, Cloudnine Group of Hospitals, Punjabi Bagh, New Delhi.

dítě
Dětská zácpa je poměrně častá. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Zácpa u kojenců a dětí

Během prvního týdne po narození mají děti stolici asi čtyřikrát až šestkrát. Jsou měkké nebo téměř tekuté. Během prvních tří měsíců pak mají kojené děti stolici zhruba třikrát denně. Ve dvou letech mají děti jednu až dvě stolice (pevné, ne tvrdé) denně, říká expertka Health Shots.

Mnoho rodičů má podezření, že jejich dítě má zácpu, pokud se zdá, že se při stolici namáhá, což způsobuje, že jeho tvář zčervená. Ve většině případů se to stane, když děti nejsou schopny koordinovat své pohyby svalů při pohybu střev. Malému může pomoci jemné ohnutí kyčle a nohy nahoru k břichu.

Ale dítě se zácpou má stolici, která je tvrdá nebo hrudkovitá. Kojenci mohou dokonce mít stolici méně často, než by měli.

U dětí je zácpa běžná ve třech fázích života:

• Poté, co začnete jíst cereálie a pyré
• Během učení na nočník
• Po nástupu do školy

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Kdykoli objeví něco nového, například nástup do školy, mohou některé děti váhat s použitím toalety ve škole.

Domácí prostředky k léčbě zácpy u dětí

Můžete zkusit přirozené způsoby, jak svému miminku se zácpou pomoci. Zde je několik možností:

1. Ovocná šťáva

Děti, které nezačaly s pevnou stravou, se mohou rozhodnout pro ovocné šťávy. Přebytek tekutiny může pomoci se zácpou, protože tekutina vstupuje do tenkého střeva a pomáhá rozkládat nástroj, říká Dr. Chopra. Hruškový nebo jablečný džus jsou nejoblíbenější při zácpě u kojenců. Ty obsahují cukr zvaný sorbitol, který pomáhá změkčit stolici. Malému lze podat cca 120 ml ovocné šťávy. Džusy by se ale neměly podávat každý den déle než týden nebo dva, protože mohou být pro děti nezdravé.

2. Semena

Sezam, mák a len jsou zdravá semínka, která dokážou potravinám dodat nádech vlákniny. Přidejte do cereálií nebo rozemlejte a vmíchejte do horkých cereálií, jako jsou ovesné vločky.

3. Citron

Citrony jsou bohaté na vitamín C, který pomáhá vtahovat vodu do střeva. Když se obsah vody zvýší, pomáhá změkčit stolici a stimuluje pohyb střev. Vymačkejte půlku citronu do sklenice vody a dejte ji svému dítěti.

dítě jí
Citron je dobrý domácí lék na dětskou zácpu. Obrázek se svolením: Adobe Stock

4. Teplé mléko s ghí

Přidejte lžičku ghí do asi 250 ml teplého převařeného mléka a dejte svému dítěti před spaním.

5. Termíny

Datle mají vysoký obsah vlákniny a pomohou při vyprazdňování, říká odborník. Vezměte tři datle a pořádně je omyjte. Namočte je přes noc a druhý den ráno je důkladně rozdrťte. Smíchejte datlové pyré s půl šálkem teplé vody nebo mléka a dejte ho svému miminku.

Vždy je nejlepší poradit se s pediatrem, než se obrátíte na domácí prostředky k léčbě zácpy u dětí. Také pokud zaznamenáte krev ve stolici nebo pokud má vaše miminko delší dobu zácpu, nečekejte a vezměte malého ihned k lékaři.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *