September 30, 2023

Děložní myomy: definice, příznaky a léčba

Děložní myomy jsou nerakovinné výrůstky, které se vyvíjejí ze svalové tkáně dělohy. Mohou mít různé velikosti a tvary, od malých až po velké jako grapefruit. Myomy se nacházejí uvnitř dělohy, na jejím vnějším povrchu nebo ve stěně dělohy. Jejich růstové vzorce se mohou také lišit, přičemž některé fibroidy zůstávají malé po dlouhou dobu a jiné zažívají náhlý, rychlý růst. I když se myomy nejčastěji vyskytují u žen ve věku 30 až 40 let, mohou se objevit v jakémkoli věku. I když ženy mají základní znalosti o děložních myomech, existuje mnoho nezodpovězených otázek, které byste měli vědět. Zde jsou některé z nejčastějších otázek, které byste měli vědět o děložních myomech.

Co způsobuje děložní myomy?

Přesná příčina děložních myomů je stále neznámá, ale předpokládá se, že v jejich vzniku hrají roli faktory jako hormonální nerovnováha, genetika a hladina estrogenu.

Děložní myomy
Znát příčiny děložních myomů. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jaké jsou příznaky děložních myomů?

Příznaky děložních fibroidů se mohou lišit, ale mohou zahrnovat silnou nebo prodlouženou menstruaci, bolest nebo tlak v pánvi, časté močení, potíže s vyprazdňováním močového měchýře, zácpu a otoky břicha nebo nadýmání.

Jak se diagnostikují děložní myomy?

Děložní myomy lze diagnostikovat pomocí vyšetření pánve, ultrazvuku, MRI nebo jiných zobrazovacích testů.

Jsou děložní myomy rakovinné?

Většina děložních myomů je nerakovinných (benigních). Ve vzácných případech se však myom může vyvinout v rakovinu (leiomyosarkom).

Vyžadují děložní myomy vždy léčbu?

Ne všechny děložní myomy vyžadují léčbu. Pokud jsou myomy malé, asymptomatické nebo neovlivňují plodnost, může lékař doporučit sledování bez zásahu. Léčba se obvykle doporučuje, pokud jsou příznaky závažné nebo je problémem plodnost.

Jaké jsou možnosti léčby děložních myomů?

Možnosti léčby děložních myomů mohou zahrnovat léky ke zvládání příznaků, hormonální terapii, minimálně invazivní postupy, jako je embolizace děložních myomů – minimálně invazivní postup používaný k léčbě děložních myomů, nebo chirurgické postupy (jako je myomektomie nebo hysterektomie). Mezi nimi je UFE nejbezpečnější a nejúčinnější alternativou s kratší dobou zotavení a méně komplikací. Umožňuje také ženám zachovat si dělohu a plodnost a zároveň nalézt úlevu od příznaků způsobených děložními myomy.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

Jaký je rozdíl mezi hormonální terapií, chirurgickým zákrokem a fyzioterapií?

Hormonální terapie, jako je užívání antikoncepčních pilulek nebo náplastí, může být účinná při zvládání příznaků spojených s děložními myomy. Operace, stejně jako myomektomie, zahrnuje odstranění fibroidů při zachování dělohy. Fyzikální terapie může pomoci zmírnit bolesti spojené s děložními myomy pomocí cvičení a cílené léčby.

Mohou děložní myomy ovlivnit plodnost a těhotenství?

Děložní myomy mohou někdy ovlivnit plodnost tím, že naruší implantaci oplodněného vajíčka nebo způsobí ucpání vejcovodů. Mohou také zvýšit riziko určitých těhotenských komplikací, jako je potrat, předčasný porod nebo prezentace koncem pánevním.

Děložní myomy a těhotenství
Děložní myomy mohou způsobit komplikace během těhotenství. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Mohou se děložní myomy samy zmenšit?

Děložní myomy se mohou po menopauze zmenšit nebo přestat růst kvůli klesající hladině estrogenu. Ne vždy tomu tak ale je a jednotlivé faktory mohou růst myomů ovlivnit.

Mohou změny životního stylu pomoci zvládnout děložní myomy?

Ačkoli změny životního stylu nemohou přímo léčit děložní myomy, udržování zdravé hmotnosti, pravidelné cvičení, zvládání stresu a vyhýbání se nadměrné konzumaci alkoholu a kofeinu může pomoci zvládnout příznaky a celkovou pohodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *