September 30, 2023

Cvičení na břicho, kterému je třeba se vyhnout

Mnoho cvičebních nadšenců tráví spoustu času získáváním břišních svalů. A nejlepší na cvicích na břicho je to, že jsou velmi pohodlné. Mnoho cviků na břicho můžete cvičit kdekoli a nemusíte kvůli nim vždy chodit do posilovny. Někteří ale volí méně efektivní cviky na břicho. Nejde jen o neúčinné cviky na břicho, které nepomáhají budovat silné břišní svaly, ale mohou způsobit i bolesti zad. Pojďme zjistit nejhorší cviky na břicho, abyste je mohli ignorovat.

Health Shots požádal fitness guru Aminder Singh ze slávy Team Aminder o seznam cviků na břicho, kterým byste se měli vyhnout.

žena s plochými abs
Tyto cviky na břicho vynechejte. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

Co jsou břišní cviky?

Cviky na břicho se zaměřují na posílení břišních svalů, které jsou klíčové pro stabilitu jádra. Tato cvičení pomáhají zlepšit schopnost jádra poskytovat podporu a stabilitu v celém těle, říká Singh. Přestože cvičení na břicho specificky neredukuje váhu ani nezmenšuje břicho, hraje zásadní roli při zlepšování základní síly a produkce síly. Představte si například boxera, který hází úderem. Síla generovaná zemí prochází trupem a je dodávána břišními svaly. Jde tedy o pevné jádro, které funguje jako jednotka silového nasazení.

Cvičení na břicho, kterému se můžete vyhnout

Někdy nestačí se hýbat, kroutit nebo otáčet. To je důvod, proč ne všechny cviky na břicho jsou dobré a mohou být pro vás také méně účinné. Některá z těchto cvičení jsou:

1. Zvedání nohou

Zvedání nohou je často zaměňováno s břišními cviky, ale primárně působí na svaly nohou a nejsou účinné při zacílení na jádro, říká odborník. Navíc mohou také hodně zatěžovat spodní část zad, což může vést ke zranění.

2. Římské křeslo vrzá

Tento cvik není ideální pro břišní svaly, protože zapojuje především flexory kyčle. To zahrnuje stažení horní části těla směrem ke kolenům a může vyvinout velký tlak i na spodní část zad.

3 Závěsná noha se zvedá

Závěsné zvedání nohou primárně aktivuje spíše ohýbače kyčle než břišní svaly, takže to není dobrý cvik na břišní svaly.

4. Sed-lehy

Přestože jsou sedy lehy tradičním cvikem na břicho, nejsou účinné, pokud se zaměříte na břišní svaly. Místo toho se zaměřují na flexory kyčle, říká Singh.

5. Praskání

Kliky jsou velmi časté, ale primárně se zaměřují na přímý břišní sval, což je vnější vrstva břišních svalů. Většinou se zaměřují na svrchní vrstvu jádra a mohou vašim zádům více uškodit než pomoci.

Žena dělá drtí
Kliky nejsou nejlepším cvikem na břišní svaly. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

6. Ruské obraty

Lidé mají tendenci to provádět nesprávně, takže to pro břišní svaly moc neudělá. Často vytahují záda příliš dopředu, aniž by správně zapojili jádro.

Měli byste však vědět, že cvičební rutina každého člověka by měla být přizpůsobena jeho specifickým potřebám a podmínkám. Neexistuje žádný univerzální přístup a cvičení by měla být odpovídajícím způsobem přizpůsobena, aby byla zajištěna bezpečnost a účinnost. Je třeba se vyhnout jakémukoli cvičení, které vyvíjí nadměrný tlak na spodní část zad, protože může narušit sílu jádra.

Stále můžete dosáhnout báječných břišních svalů tím, že zvážíte začlenění alternativních cvičení, která jsou bezpečná a vhodná pro každého, bez ohledu na pohlaví, věk nebo fyzickou kondici. Jedním z takových cviků je úchop prkna, který zahrnuje udržení statické polohy bez pohybu. Díky tomu je vhodnou volbou i pro lidi s bolestmi v kříži. Vyberte si tedy správné cvičení, abyste získali skvělé břišní svaly, a určitě se řiďte radami odborníků.

Nezapomínejte také dobře jíst. Samotné cvičení vám nemůže pomoci zbavit se břišního tuku. Podpora vyvážené stravy je nesmlouvavá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *