Mnoho žen volí botox, protože injekce mohou uvolnit svaly, které způsobují vrásky ve vnějším koutku očí nebo v záhybech na čele. Ale americká popová hvězda Britney Spears není jednou z těchto žen. Zpěvačka hitu ‘Jejda!…I Did It Again’ nedávno řekla, že už si ‘nikdy’ nenechá udělat botox.
Minulý týden se 41letá žena podělila o své zkušenosti s kosmetickým zákrokem na Instagramu. Na videu prozradila, že zákrok poprvé podstoupila před mnoha lety v New Yorku a poté ho vyzkoušela i v Los Angeles. Řekla: „Příliš často tito takzvaní ‚špičkoví lékaři‘ dělají úžasný botox. Už nikdy v Los Angeles.
Zpěvačka svým 42,1 milionům příznivců na Instagramu řekla, že pravděpodobně 10-15 let nedělala dobře své “a… dva týdny (potom) mě ani nevidí.”
Jednou jeho oko zčernalo a zmodralo a „mnohem výš než to druhé“. Také, když zůstala s nečekaným otokem, lékaři jí řekli, “dej tomu týden nebo dva.” Spears sdílel: “Někdy nervy fungují tímto způsobem a selhávají a já si říkám, ‘Mám pocit, jako by mě někdo ubil k smrti’.”
Vzpomněla si také, jak botox způsobil, že jí oteklo čelo, což znamenalo, že měla „povislá víčka“.

Co je botox?
Video Britney Spears muselo vzbudit zvědavost mnoha žen ohledně této procedury. Botox je obchodní název pro purifikovanou formu botulotoxinu, neurotoxinu produkovaného bakterií Clostridium botulinum, Dr. Vijay Singhal, vedoucí oddělení a hlavní konzultant – dermatologie, Sri Balaji Action Medical Institute, Paschim Vihar, New Delhi.
Běžně se používá v kosmetických procedurách k dočasnému snížení výskytu vrásek paralyzováním obličejových svalů. Podle studie z roku 2020, kterou zveřejnila americká National Library of Medicine, jde o nejběžnější kosmetický zákrok na světě, ročně se použijí přibližně tři miliony injekcí.
Botox vedlejší účinky
Spears dala jasně najevo, jak na ni Botox nezabral. Měli byste si proto být vědomi, že se mohou vyskytnout možné vedlejší účinky Botoxu. Zde jsou některé vedlejší účinky, které můžete po proceduře zaznamenat.
• V důsledku injekčního traumatu se mohou objevit modřiny a otoky.
• Z léčebného procesu mohou vyplývat bolesti hlavy. Někdy přílišné napínání určitých obličejových svalů může způsobit bolesti hlavy. Dokonce i chyba, jako je zásah do čelní kosti čela během injekce, může způsobit bolesti hlavy.
• Suché oči se mohou objevit, pokud botox ovlivňuje tvorbu slz.
• K dočasnému poklesu očních víček může dojít, pokud se toxin rozšíří do nezamýšlených oblastí a ovlivní kontrolu svalů, říká expert Health Shots.

Kosmetické použití botoxu je obecně považováno za bezpečné, ale opakované a dlouhodobé používání vám může poskytnout obličej jako masku.
Ve studii z roku 2005, kterou zveřejnila americká Národní lékařská knihovna, vědci pozorovali 45 lidí po dobu 12 let. 45 účastníků pravidelně dostávalo botoxové injekce. Během tohoto období bylo po počáteční léčbě pozorováno 20 nežádoucích vedlejších účinků u 16 ze 45 účastníků. Některé z hlášených nežádoucích účinků byly:
• Potíže s polykáním
• Povislé oční víčko
• Slabost krku
• Nevolnost
• Rozmazané vidění
• Potíže se žvýkáním
• Potíže s mluvením
• Bušení srdce
Ne každý má stejné vedlejší účinky, ale je nejlepší zvážit faktory, jako je vaše anamnéza, léky na alergii a požadované výsledky, než se uchýlíte k botoxu. Poraďte se také s kvalifikovaným zdravotníkem, prodiskutujte své cíle, možná rizika a přínosy. Uvědomte si, že výsledky jsou dočasné a budou vyžadovat opakované ošetření.