September 30, 2023

Bolest v krku během monzunu: Příčiny a náprava

Monzunové období přináší oddech od horka, ale také vlhkost. Lepkavý pocit není jediným nepohodlím pociťovaným během monzunu. Je běžné, že lidé při dešti pociťují bolesti v krku a běžné alergie. Lidé mohou pociťovat silnou bolest a podráždění v krku, potíže s polykáním, kašel, letargii a někdy dokonce horečku. Pojďme zjistit příčiny bolesti v krku a prostředky.

Kolísající povětrnostní podmínky a prevalence virových a bakteriálních infekcí během monzunu činí z bolesti v krku běžné onemocnění, říká Dr. Manu S Babu, odborný asistent a konzultant ORL, DPU Super Specialty Hospital, Pimpri, Pune.

bolest krku
Během monzunu jsou běžné bolesti v krku. Obrázek poskytl: Shutterstock

Časté příčiny bolesti v krku

Případy bolesti v krku během monzunu mohou mít mnoho příčin.

1. Virové infekce

Je to zdaleka nejčastější příčina bolestí v krku během období dešťů, říká Dr. Mala Kaneria, poradkyně pro infekční onemocnění z nemocnice Jaslok a výzkumného centra v Bombaji, Health Shots. Nachlazení nebo chřipka, H1N1 a H3N2 jsou zodpovědné viry.

2. Bakteriální infekce

Streptokokové bakterie, které způsobují streptokok v krku, se mohou dařit ve vlhkém a vlhkém prostředí monzunové sezóny, což způsobuje vážné příznaky bolesti v krku.

3. Alergie

Některé nemoci jsou běžné během monzunu. Zvýšení vlhkosti vzduchu během monzunu může také způsobit alergie, což vede k podráždění krku a bolesti. Horší je to u těch, kteří již mají alergii v anamnéze, au lidí s bronchiálním astmatem nebo chronickou obstrukční plicní nemocí, poznamenává doktor Kaneria.

bolest krku
Alergie může vést k bolestem v krku. Obrázek poskytl: Freepik

4. Dráždivé látky ve vzduchu

Znečišťující látky a alergeny se často při deštích dostávají na zem. To vše vede k problémům s dýcháním, které mohou postihnout hrdlo.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

5. Acid Reflux

Refluxní choroba jícnu se může během monzunů zhoršit v důsledku dietních změn a zvýšené konzumace kořeněných, mastných a smažených jídel. To může způsobit podráždění sliznice krku, což vede k bolestem v krku, říká Dr. Babu.

Tyto infekce se mohou zhoršit u starších lidí. Dokonce i ti, kteří mají základní komorbidity, jako je diabetes, hypertenze, onemocnění jater, plic nebo ledvin, musí být opatrní. Protože infekce mohou způsobit infekci dolních cest dýchacích nebo zápal plic, říká Dr. Kaneria.

domácí prostředky pro léčbu bolesti v krku

Pokud někoho ve vaší rodině bolí v krku, může mu několik domácích prostředků pomoci zmírnit nepohodlí. Zde je několik tipů:

1. Kloktejte teplou slanou vodou

Toto je nejjednodušší způsob, jak získat určitou úlevu, pokud bolest v krku způsobuje nepohodlí. Jednoduše rozpusťte lžičku soli v teplé vodě a nechte svého blízkého několikrát denně kloktat, abyste zmírnili podráždění krku.

2. Med a teplá voda

Smíchejte lžíci medu v teplé vodě nebo bylinkovém čaji a nechte jej vypít člena rodiny, aby zklidnil hrdlo. Med má antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti infekcím, říká Dr. Babu.

3. Zůstaňte hydratovaní

Ujistěte se, že váš milovaný pije horké tekutiny, jako jsou bylinné čaje, polévky nebo teplá voda po celý den, abyste udrželi hrdlo vlhké a snížili nepohodlí.

4. Inhalace páry

Vdechování páry z teplé vody může pomoci uklidnit hrdlo a zmírnit překrvení, a tím zmírnit příznaky bolesti v krku.

5. Odpočiňte si

Měli byste se vyhnout namáhání hlasu nebo mluvení nahlas, protože to může dále podráždit váš krk. Hlas v klidu umožňuje rychlejší hojení krku.

Tipy, jak předejít bolestem v krku

Není vždy možné úplně se vyhnout bolesti v krku, ale určitá preventivní opatření mohou pomoci snížit riziko. Co dělat:

• Udržujte si aktuální stav své imunity tím, že budete jíst výživná jídla, zůstaňte hydratovaní a užívejte doplňky tam, kde je to indikováno.
• Dodržujte osobní hygienu, včetně ústní hygieny.
• Zabraňte namočení v dešti.
• Vyhněte se alergenům a znečišťujícím látkám.
• Noste masku, jste-li nemocní nebo v blízkosti nemocných lidí.
• Udržujte si aktuální informace o vakcínách (pneumokokové a chřipkové).
• Přírodní prostředky jako tulsi, zázvor a med lze také použít brzy.

Ale pokud příznaky rychle nezmizí nebo se zhorší, je lepší poradit se s lékařem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *