October 1, 2023

Běžné mýty o horečce dengue, které potřebujete znát

Monzun a komáři jdou ruku v ruce. Horečka dengue se podle nové zprávy v indickém hlavním městě rychle šíří. Zpráva vydaná magistrátem Dillí odhalila, že do poloviny července 2023 bylo v hlavním městě hlášeno více než 160 případů horečky dengue. Podle zprávy PTI je to alarmující, protože je to nejvyšší za toto období od roku 2018. Mnoho lidí má mnoho co říci o této nemoci přenášené vektory, ale ne všechna jsou fakta. Čtěte dále a dozvíte se více o mýtech o běžné horečce dengue.

Aby vyvrátila mýty o horečce dengue, společnost Health Shots kontaktovala Dr Nikhil S Kulkarni, MD Fellowship of American College of Physician a specialista na infekční choroby, Nemocnice a výzkumné centrum KJ Somaiya, Bombaj.

horečka dengue
Pojďme vyvrátit některé mýty o horečce dengue. Obrázek poskytl: Shutterstock

Co je horečka dengue?

Když začne pršet, vylézá mnoho komárů a hraje si. Nyní existuje druh komára, Aedes, který může kousnout vás nebo vaši rodinu a způsobit horečku dengue. Tito komáři se množí ve stojaté vodě, a proto je nám vždy řečeno, abychom své okolí uklidili. Dr. Kulkarni říká, že 80 procent infekcí může být asymptomatických. Existují však některé příznaky, jako je náhlý nástup vysoké horečky, bolesti hlavy a těla, bolest za očima, bolest břicha, krvácení z dásní nebo nosu, zvracení, letargie a zmatenost.

Mýty o horečce dengue

Monzun se ukazuje jako příznivá podmínka pro chov komárů. To vede k nárůstu jejich populace. Odborník vysvětluje, že během monzunu se na mnoha místech shromažďuje dešťová voda a v této stojaté vodě se množí komáři rodu Aedes. I když je to pravda, o horečce dengue koluje mnoho mýtů.

Mýtus 1: Horečka dengue se může snadno šířit z člověka na člověka.

Dělat: Dr Kulkarni říká, že se nepřenáší z člověka na člověka, protože je způsoben kousnutím infikovaných komárů rodu Aedes.

Mýtus 2: Pouze komáři Aedes aegypti přenášejí horečku dengue.

Dělat: Ačkoli komáři Aedes aegypti jsou hlavním přispěvatelem horečky dengue, virus dengue mohou přenášet i jiné druhy jako Aedes albopictus.

Mýtus 3: Transfuze krevních destiček je nutná pokaždé, když dostanete horečku dengue.

Dělat: Normální počet krevních destiček je mezi 150 000 a 410 000, ale v případě horečky dengue může čtvrtý nebo pátý den nemoci klesnout na úroveň (50 000 až 150 000). Transfuze krevních destiček se provádí pouze v případě, že počet krevních destiček klesne pod 10 000 nebo se objeví známky krvácení.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Mýtus 4: Počet krevních destiček lze zvýšit pouze transfuzí krevních destiček.

Dělat: Krevní destičky lze také zvýšit přirozeně. Můžete vyzkoušet tyto metody pro zvýšení počtu krevních destiček doma:

• Dejte si extrakt z listů papáji, který obsahuje enzym ALOX-12. Přirozeně stimuluje tvorbu krevních destiček, upřesňuje odborník.
• Napravte dehydrataci pomocí ORS, kokosové vody nebo šťávy z granátového jablka.
• Strava bohatá na folát je nezbytná, proto jezte pomeranče, kiwi, brusinky, papája, rajčata nebo dračí ovoce.
• Užitečné jsou také potraviny jako celozrnné výrobky a chřest.

Dieta při horečce dengue
Obnovte se rychleji a lépe díky dietě proti horečce dengue. Obrázek poskytl: Shutterstock

Mýtus 5: Během nemoci můžete jíst bez omezení.

Dělat: Pokud máte vy nebo váš blízký dengue, je důležité dodržovat určitou dietu a vyhýbat se určitým potravinám. Nemohou například jíst tučná jídla. Smažená nebo tučná jídla obsahují hodně tuku, což může vést k vysokému krevnímu tlaku a oslabení imunitního systému.

Tipy, jak předejít horečce dengue

Existuje několik kroků, jak chránit sebe a svou rodinu před horečkou dengue.

• Je čas rozloučit se se stojatou vodou.
• Zničte stanoviště komárů udržováním oblasti v čistotě a použitím insekticidu.
• Noste oblečení, které zakrývá většinu částí těla.
• Používejte moskytiéru a repelenty.
• Jezte potraviny bohaté na vitamín C a folát.

Na horečku dengue neexistuje účinná vakcína ani léky, proto je nejlepší zaměřit se na preventivní opatření.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *