Katarakta je jedním z nejčastějších očních onemocnění, zejména u starších lidí. Objevují se, když se oční čočka zakalí, což způsobí rozmazané vidění a může vést ke ztrátě zraku, pokud se neléčí. Přes jejich vysokou prevalenci přetrvává mnoho mýtů a mylných představ o šedém zákalu, což způsobuje zmatek a zbytečnou úzkost. Odhalíme některé běžné mýty o šedém zákalu a poskytneme fakta, která vám pomohou lépe porozumět tomuto stavu.
Mýty o šedém zákalu
Zde je 7 mýtů o šedém zákalu vyvrácených fakty:
Mýtus 1: Katarakta se vyskytuje pouze u starších lidí
Dělat: I když je pravda, že šedý zákal postihuje většinou starší lidi, je důležité si uvědomit, že se může vyvinout v jakémkoli věku. Mladší lidé mohou také trpět šedým zákalem v důsledku genetických faktorů, traumatu, určitých léků nebo základních zdravotních stavů. Proto, bez ohledu na věk, jsou pro včasné odhalení nezbytné pravidelné oční prohlídky.

Mýtus 2: Pokud provedeme operaci brzy, šedý zákal se může vrátit
Dělat: Katarakta je progresivní onemocnění zákalu čočky, které je eliminováno operací šedého zákalu a nahrazeno umělou čočkou (IOL). Jakmile je operace provedena, katarakta se již nemůže rozvíjet. Velmi zřídka mohou IOL vykazovat tvorbu PCO, která může snížit vidění, ale to je vyřešeno péčí vedenou OPD. Jakmile je tedy provedena operace šedého zákalu, u pacienta se katarakta znovu rozvinout nemůže, ať už byla operace provedena dříve nebo později.
Mýtus 3: Katarakta se může šířit z jednoho oka do druhého
Dělat: Šedý zákal se nešíří z jednoho oka do druhého. Jednotlivec však může samostatně vyvinout šedý zákal v obou očích. Kromě toho se progrese katarakty může lišit od oka k oku, což vyžaduje personalizované léčebné přístupy.
Mýtus 4: Oční kapky mohou rozpustit nebo zabránit šedému zákalu
Dělat: Je důležité upřesnit, že žádné oční kapky ani léky nemohou kataraktu rozpustit nebo jí zabránit. Ačkoli některé změny životního stylu, jako je ochrana očí před ultrafialovým (UV) světlem a dodržování zdravé výživy, mohou pomoci oddálit vznik šedého zákalu nebo zpomalit její progresi, jedinou účinnou léčbou šedého zákalu zůstává operace.

Mýtus 5: Operace šedého zákalu je riskantní zákrok a měl by být odložen na dobu nezbytně nutnou
Dělat: Operace šedého zákalu je jedním z nejčastěji prováděných a nejbezpečnějších chirurgických zákroků na světě. Zakalená čočka se během operace odstraní a poté se nahradí umělou nitrooční čočkou (IOL). Komplikace jsou extrémně vzácné a přínosy lepšího vidění a zlepšené kvality života daleko převyšují minimální rizika spojená s výkonem. Pro stanovení optimální doby operace šedého zákalu na základě individuálních okolností je vhodné se poradit s očním lékařem.
Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.
PŘIZPŮSOBIT NYNÍ
Mýtus 6: Šedý zákal lze vyléčit přirozeně alternativními prostředky
Dělat: Je důležité zdůraznit, že navzdory tvrzením některých alternativních léků neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly jejich schopnost zvrátit nebo vyléčit šedý zákal. Katarakta je progresivní onemocnění, které ovlivňuje průzračnost přirozené čočky, a operace je v současnosti jedinou schůdnou možností, jak účinně obnovit zrak.

Mýtus 7: Šedému zákalu lze předejít
Ačkoli šedému zákalu nelze zcela zabránit, určitá rozhodnutí o životním stylu mohou pomoci snížit riziko nebo oddálit jejich nástup. Nošení brýlí s ochranou proti UV záření, zdravá strava bohatá na antioxidanty, odvykání kouření a boj se základními zdravotními problémy, jako je cukrovka, to vše může mít zásadní vliv na udržení dobrého zdraví očí a případně snížit riziko vzniku šedého zákalu.
Mějte na paměti, že pravidelné oční prohlídky, osvojení si zdravého životního stylu a rychlé vyhledání léčby u kvalifikovaných odborníků jsou zásadními kroky k účinné léčbě šedého zákalu!