October 1, 2023

7 léků na nadýmání pro lepší trávení

Publikováno: 6. září 2023, 16:30 IST

Proč se pořád cítím tak nafouklá? Tato otázka vás musí znepokojovat snad každý den a hlavně vás nutí přehodnotit svůj jídelníček, cvičení nebo jakékoli chyby ve vašem každodenním životním stylu. K nadýmání obvykle dochází, když je vaše břicho stažené a plné. Gastrointestinální potíže jsou čas od času zcela běžné u pacientů všech věkových kategorií, především kvůli problémům souvisejícím s dietou. Příznaky jako např Nadýmání břicha, plynatost, nepohodlí v horní části břicha a říhání jsou běžné u pacientů s dyspepsií (poruchy trávení). Tyto příznaky jsou někdy spojeny s různými dalšími stavy, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD). Pojďme si vysvětlit některé léky na nadýmání.

Společnost Health Shots kontaktovala doktora Balaji Laxminarayanshettyho, konzultanta lékařské gastroenterologie, nemocnice Manipal, Whitefield, Bengaluru, aby porozuměla důvodům a lékům na nadýmání.

Nadýmání
K nadýmání dochází, když se váš žaludek cítí pevnější a plnější dlouho po jídle. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Vše o GERD, dyspepsii a infekci Helicobacter pylori

Odborník říká: „Gastroezofageální refluxní choroba (GERD) nastává, když potrava v žaludku přechází do jícnu, což vede k různým příznakům, jako jsou žaludeční potíže, říhání, pálení na hrudi a dokonce i pálení žáhy. hrdlo. Při dyspepsii pacienti často uvádějí pocity tíhy nebo nepohodlí v horní části břicha, zejména po jídle.

Pokud jde o nadýmání, říhání a říhání, často se doporučuje endoskopie, aby se vyloučily žaludeční vředy a jícnové obstrukce nebo aby se posoudil rozsah poškození potravinového potrubí refluxem kyseliny. Dalším zásadním hlediskem je infekce Helicobacter pylori (H. pylori), kterou lze testovat během endoskopie.

„I když se můžeme zabývat faktory životního stylu, které jsou skutečnými viníky těchto symptomů, neměli bychom také vyloučit skutečnost, že by také mohly naznačovat závažnější základní onemocnění. U pacientů, kteří nedávno pozorovali tyto problémy, doporučujeme provést krevní testy a ultrazvuk břicha, aby se vyloučily základní příčiny. Naopak lidé, kteří pociťují tyto příznaky delší dobu, nemusí být tak znepokojeni. Přesto je další hodnocení, včetně endoskopie horní části gastrointestinálního traktu, krevních testů a ultrazvuku břicha, důležité pro účinnou léčbu těchto gastrointestinálních (GI) problémů, říká odborník.

Prostředky k prevenci nadýmání, říhání nebo říhání

Hlavní přispěvatelé k těmto příznakům jsou často spojeni s moderním životním stylem, který zahrnuje dlouhé hodiny sezení (sedavý způsob života) a vysokou spotřebu nezdravého jídla, nápojů s kofeinem, kávy a čaje, což může příznaky zhoršit.

Pro prevenci a zmírnění těchto nepříjemností je důležité přijmout určité změny životního stylu. Zde je několik tipů od našeho odborníka, jak se vyhnout nadýmání, říhání nebo říhání.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

1. Úprava stravy

Identifikujte a vyhněte se konkrétním potravinám, které spouštějí vaše příznaky. Mezi běžné potraviny, které zhoršují gastrointestinální problémy, patří kořeněná jídla, káva, čaj, mléko, nezdravá jídla atd.

Čtěte také: Zvládněte problémy s nadýmáním a plynatostí pomocí těchto rychlých přírodních řešení

2. Přestaňte kouřit a pít alkohol

Přestat kouřit a pít alkohol může pomoci zmírnit gastrointestinální příznaky.

nadýmání
Vyhněte se potravinám, které způsobují nadýmání! Obrázek se svolením: Adobe Stock

3. Udržujte si zdravou váhu

Pokud máte nadváhu nebo obezitu, hubnutí může výrazně zmírnit příznaky. Najděte si během dne volný čas na cvičení a aktivitu.

4. Hydratace

Během dne je důležité pít hodně vody. Zvýšený příjem vlákniny zároveň také pomáhá snižovat zácpu a nadýmání.

Upozornění: I když možná budete chtít zvýšit příjem vlákniny, mějte na paměti, že příliš rychlá konzumace vlákniny ve stravě může způsobit ještě větší plynatost nebo nadýmání.

5. Jezte menší jídla

Jezte často malá jídla spíše než velká jídla a omezte příjem soli a tuků. Večeři jezte brzy večer, alespoň dvě hodiny před spaním, ideálně před 19:00. Velké porce natahují žaludek a vedou k nahromadění plynu a pevných látek ve střevě.

Vysoký příjem soli ve vaší stravě může vést k zadržování tekutin, a tedy plynatosti. Vysoký příjem těžko stravitelných sacharidů zároveň spustí ve střevě fermentační proces a tím plynatost.

6. Jděte ven na procházku

Když se věnujete jakékoli formě fyzické aktivity, ať už jde o chůzi po jídle, tato aktivita usnadňuje vyprazdňování a pomáhá odvádět nahromaděné plyny nebo stolici. To je zvláště užitečné, pokud má člověk zácpu. Procházka kolem bloku pomáhá okamžitě uvolnit tlak plynu.

7. Jóga může být vaším zachráncem

Různé jógové pozice umístí naše břišní svaly tak, aby podporovaly uvolňování dalších plynů z gastrointestinálního traktu. Je to jeden z nejlepších každodenních prostředků proti nadýmání. Cvičení jógových pozic, jako je dětská póza, šťastné miminko a dřepy, může poskytnout okamžitou úlevu od jakéhokoli nahromadění plynu.

Kromě běžných příznaků žaludeční nevolnosti, nadýmání a plynatosti existuje několik varovných příznaků, které mohou naznačovat okamžitou lékařskou pomoc.

Tyto zahrnují:

• Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
• Ztráta chuti k jídlu
• Opakované zvracení
• Silná bolest břicha.

Pokud se tyto příznaky objeví, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc gastroenterologa, který provede důkladné vyšetření a pomůže tyto příznaky účinně zvládnout pomocí léků v kombinaci s úpravou životního stylu a stravy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *