September 30, 2023
Jak

6 způsobů, jak zvládnout pigmentaci kůže během těhotenství

“Hej, záříš!” Je to jeden z nejčastějších komplimentů, které budoucí maminky slyší. No, těhotenská záře je něco, o čem lidé neustále mluví. Ale ženy po otěhotnění nedostanou takovou záři. Někteří v této fázi života skončí s tmavou pletí nebo hyperpigmentací. Velkou roli v tomto ohledu hrají hormonální změny. Pojďme si tedy říct, jak zvládnout pigmentaci během těhotenství.

Co je pigmentace kůže?

Pigmentace kůže je v podstatě přirozené zbarvení kůže vyplývající z přítomnosti a distribuce pigmentů, říká Dr. Sandeep Babbar, lékařský ředitel a dermatolog na Revyve Skin, Hair and Neil Clinic, Faridabad.

Melanin je hlavním pigmentem, který dodává lidem jejich výraznou pleť, ačkoli jiné prvky, jako jsou krevní cévy a kolagen, mohou mít také mírný vliv na vzhled pokožky. Genetické a environmentální proměnné, stejně jako stárnutí a faktory prostředí, všechny ovlivňují pigmentaci pokožky.

pigmentace kůže
Hormonální změny mohou v těhotenství vést k hyperpigmentaci. Obrázek poskytl: Shutterstock

Stavy jako hyperpigmentace (nadměrné ztmavnutí kůže) a hypopigmentace (ztráta barvy kůže) jsou poruchy související s pigmentací kůže. Tyto stavy mohou být způsobeny řadou věcí, včetně genetiky a hormonálních změn.

Pigmentace kůže během těhotenství

Hormonální změny související s těhotenstvím v kombinaci s dalšími proměnnými, jako je zvýšený průtok krve a vystavení slunci, jsou hlavními příčinami pigmentace vyvolané těhotenstvím. Zde je to, co se stane:

1. Melasma

Jednou z nejtypičtějších změn pigmentace během těhotenství je melasma, vysvětluje expertka Health Shots. Na obličeji se obvykle objevuje jako tmavé nebo šedohnědé skvrny, zejména na lícních kostech, čele a horním rtu. Melasma může být způsobeno hormonálními změnami, včetně zvýšeného estrogenu a progesteronu, které mohou podporovat tvorbu melaninu v kůži. Účinky slunce mohou situaci zhoršit.

2. Černá čára

Během těhotenství může tmavá čára probíhat horizontálně podél břicha. To je způsobeno zvýšením hormonu stimulujícího melanocyty (MSH), který se během těhotenství zvyšuje a je zodpovědný za tvorbu melaninu. Dobrou zprávou je, že čára po doručení obvykle zmizí.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

3. Krtci ztmavnou

Kvůli zvýšené produkci melaninu mohou mateřská znaménka a pihy během těhotenství ztmavnout nebo se stát viditelnějšími.

4. Těhotenská maska

Často je známá jako „těhotenská maska“ a je to jiný název pro melasma, což je typ pigmentace obličeje, kterou trpí některé těhotné ženy.

Způsoby, jak zvládnout pigmentaci během těhotenství

Dr. Babbar říká, že změny pigmentace související s těhotenstvím jsou obecně neškodné a jsou považovány za přirozenou součást těhotenství. Některé ženy je však mohou rozčilovat kvůli obavám ze změn jejich vzhledu. Zde je to, co můžete udělat:

1. Ochrana před sluncem

Vzhledem k tomu, že UV paprsky mohou zvýšit změny pigmentace, jako je melasma, ochrana pokožky před sluncem je klíčem ke zvládání pigmentace během těhotenství. I v zamračených dnech používejte denně širokospektrální opalovací krém s vysokým SPF a znovu aplikujte každé dvě hodiny, když jste venku. Abyste svou pokožku chránili před sluncem, měli byste také nosit ochranný oděv, klobouky se širokou krempou a sluneční brýle.

Čtěte také: 5 nejlepších opalovacích krémů s SPF 50 a více pro mastnou pleť

Ženská tvář zblízka
Chraňte svou pokožku před slunečním zářením. Obrázek poskytl: Shutterstock

2. Aktuální řešení

Produkty obsahující složky, jako je kyselina glykolová, kyselina mléčná nebo kyselina azelaová, mohou pomoci zlepšit vzhled problémů s pigmentací, aniž by vážně poškodily vaše dítě. Přípravkům obsahujícím retinoidy a hydrochinon je třeba se v těhotenství vyhnout kvůli potenciálnímu nebezpečí, říká odborník.

3. Hydratujte

Můžete si udržet zdraví a vzhled pokožky tím, že ji budete dobře hydratovat. Můžete si vybrat jemný hydratační krém bez parfemace, který budete používat každý den. Správně hydratovaná pokožka má tendenci vypadat zdravěji a může snížit viditelnost změn pigmentace.

4. Udržujte dráždivé látky na uzdě

Těhotné ženy mají často citlivější pokožku, proto je důležité vyhýbat se produktům péče o pleť, které ji mohou zhoršit. To zahrnuje abrazivní čisticí prostředky, peelingy a produkty se silnou parfemací. Chcete-li snížit riziko podráždění pokožky, zvolte jemné, hypoalergenní produkty péče o pleť.

5. Péče po porodu

Po porodu, kdy se hladiny hormonů vrátí k normálu, se může mnoho pigmentových změn, ke kterým došlo během těhotenství, postupně zlepšit nebo snížit. Po porodu pokračujte ve své rutině péče o pleť a opalovacích krémů.

6. Dermatologické výkony

Ty by měly být prováděny pouze pod dohledem lékaře a po pečlivém zvážení kladů a záporů procedur. K ochraně vás a vašeho dítěte by měly být postupy, jako je chemický peeling a laserová terapie, během těhotenství používány opatrně a mohou být dokonce odloženy až po porodu.

Každé těhotenství je jiné, takže to, co funguje na jednu ženu, nemusí fungovat na druhou. Vždy se ale najde dermatolog, který vás lépe provede.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *