September 30, 2023

6 zdravotních výhod mandlí

Ať už se jedná o produkt péče o pleť nebo vlasy, mandle jsou často uváděny na etiketě. Ano, mandlový vlasový olej a mandlové tělové máslo jsou jen některé z produktů obsahujících tuto přírodní složku. Ale dělají mnohem víc, než že poskytují jemné, zdravé vlasy a pokožku. Tato na živiny bohatá superpotravina může být cenným doplňkem vyvážené stravy. Je to proto, že mandle mají několik výhod. Ve skutečnosti může být dobrý nápad začít svůj den s mandlemi!

Mandle obsahují bílkoviny, vitamín E a mnoho dalšího. Jsou to v podstatě elektrárna základních živin, přičemž jedna uncová porce mandlí obsahuje přibližně:

• Kalorie: 160
• Bílkoviny: 6 gramů
• Tuky: 14 gramů (hlavně mononenasycené tuky)
• Sacharidy: 6 gramů
• Vláknina: 3,5 gramu
• Vitamin E: téměř 40 % doporučeného denního příjmu (RDA)
• Hořčík: 19 % RDI
• Fosfor: 13 % RDI
• Měď: 32 % RDI
• Mangan: 32 procent RDI
• Biotin (vitamín B7): 49 % RDA

mandle v misce
Mandle jsou svačina bohatá na živiny. Obrázek se svolením: Freepik.

Výhody mandlí

Vzhledem k tomu, že mandle obsahují mnoho živin, poskytují také mnoho zdravotních výhod. Zde jsou zdravotní přínosy mandlí, které byste měli vědět:

1. Zdraví srdce

Zdravé tuky v mandlích, včetně mononenasycených tuků, mohou pomoci zlepšit zdraví srdce tím, že pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu, říká Sangeeta Tiwari, klinická dietoložka, Artemis Lite, New Friends Colony, Delhi. Vysoký obsah hořčíku v mandlích také pomáhá udržovat normální krevní tlak. To zase snižuje riziko rozvoje srdečních onemocnění.

2. Řízení hmotnosti

Přestože mají vysoký obsah kalorií, mohou být mandle užitečné při regulaci hmotnosti. Kombinace bílkovin, vlákniny a zdravých tuků v mandlích může podpořit pocity plnosti a snížit celkový příjem kalorií. Svačina hrstkou mandlí může pomoci kontrolovat chuť k jídlu a zabránit přejídání.

3. Regulace krevního cukru

Mandle mají nízký glykemický index, což znamená, že způsobují pomalejší, pozvolnější nárůst krevního cukru ve srovnání s potravinami s vysokým obsahem sacharidů. Díky tomu je vhodnou svačinkou pro lidi s cukrovkou nebo pro ty, kteří se zajímají o kontrolu hladiny cukru v krvi.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

4. Zdraví pokožky

Mandle obsahují vitamín E a antioxidanty, které mohou pomoci udržet zdravou pokožku, říká expertka Health Shots. Vitamin E pomáhá chránit pokožku před oxidativním stresem, který vede k předčasnému stárnutí a dalším kožním problémům. Zdravé tuky v mandlích také podporují pružnost a hydrataci pokožky.

mandle
Mandle jsou dobré na vlasy. Obrázek se svolením: Adobe Stock

5. Zdraví vlasů

Mandle mohou přispívat ke zdravým vlasům díky svému nutričnímu profilu. Obsahují biotin, vitamín B nezbytný pro udržení zdravých vlasů. Biotin pomáhá posilovat vlasové folikuly a podporuje zdravý růst vlasů. Kromě toho přítomnost vitamínu E v mandlích podporuje krevní oběh pokožky hlavy, čímž podporuje zdravé vlasy. Mononenasycené tuky v mandlích mohou také přispět k celkovému zdraví pokožky hlavy a snížit riziko suchých a lámavých vlasů.

6. Sexuální zdraví

Mandle jsou tradičně považovány za afrodiziaka, vysvětluje odborník. Nutriční obsah mandlí může nepřímo podporovat sexuální zdraví. Mandle jsou zdrojem živin, jako je zinek a selen, nezbytných pro reprodukční zdraví a produkci hormonů. Kromě toho mohou zdravé tuky v mandlích přispívat k celkovému kardiovaskulárnímu zdraví, které hraje roli při udržování dobré sexuální funkce.

Jezte mandle s mírou!

S tolika zdravotními výhodami si nezapomeňte hlídat velikost porce mandlí. Můžete sníst asi 1 unci nebo asi 23 mandlí, doporučuje Tiwari. Tato porce poskytuje asi 160 kalorií a dobrou rovnováhu živin. Konzumace tohoto množství jako svačina nebo přidání do jídla může poskytnout výhody mandlí bez nadměrného kalorického příjmu.

Nepřejídejte se, protože mandle mají vysoký obsah kalorií a přílišná konzumace může přispět k nárůstu hmotnosti. Navíc konzumace velkého množství mandlí může vést k zažívacím potížím kvůli obsahu vlákniny a tuku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *