September 30, 2023

6 sladkých výhod medu

Med dokáže osladit život i zdraví. Med je potravina bohatá na antioxidanty, přírodní forma cukru. Lidé používají špetku medu, aby začali svůj den sklenicí teplé vody a citronovou šťávou. Někteří dokonce přidávají trochu medu do šálku horkého čaje. Med se hodí i k palačinkám nebo čemukoli, co potřebuje trochu sladkosti! Není to jen pro chuť, med má i zdravotní benefity.

Med je lepkavý produkt vyrobený včelami a uložený v jejich úlu. Delnaaz Chanduwadia, vedoucí oddělení, nutriční specialista a dietolog v Jaslok Hospital and Research Center v Bombaji, vysvětluje, že med je zpracováván regurgitací a enzymatickou aktivitou jednotlivých včel a jeho přítomností v samotném úlu. V úlu se voda odpařuje a cukry se mění v hustou tekutinu.

výhody medu
Med má mnoho zdravotních výhod. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jaké jsou zdravotní přínosy medu?

Jedna polévková lžíce medu nebo asi 15 gramů medu obsahuje asi 64 kalorií a asi 17 až 18 gramů cukru. Neobsahuje žádné bílkoviny ani tuky. Díky mírně kyselému pH 3,9 působí antisepticky.

1. Med může působit jako přírodní exfoliant

Med je známý tím, že hloubkově hydratuje pokožku, a proto se nachází v mnoha pleťových čisticích prostředcích a krémech. Je to také přírodní exfoliant, takže když ho nanesete na obličej, odstraní suchou a mdlou pokožku. Na oplátku získáte nové kožní buňky zespodu, a proto můžete na pleť použít med.

2. Med tiší kašel

Med dokáže zmírnit kašel, zejména u dětí. Chanduwadia říká, že když smícháte med s haldi (kurkumou) a špetkou zázvorové šťávy a budete to brát třikrát denně, uleví to od kašle dětem i dospělým. Med má protizánětlivé vlastnosti, a proto může zmírnit příznaky bronchitidy.

3. Med vám může pomoci při hojení ran

Pro své protizánětlivé vlastnosti je med účinný proti ranám. Med indukuje bílé krvinky, nazývané také leukocyty, aby uvolňovaly cytokiny. To pomáhá při opravě tkáně. Med pomáhá hojit rány, zejména při popáleninách. Studie z roku 2015 publikovaná v National Library of Medicine zjistila, že med byl nejúčinnější při hojení popálenin s částečnou tloušťkou. Působí také na infikované rány po operaci.

4. Konzumace medu zlepšuje kardiovaskulární zdraví

Med je plný antioxidantů, jako jsou polyfenoly, flavonoidy a vitamín C. Díky těmto antioxidantům může med pomoci zlepšit hladinu krevního tuku, snížit krevní tlak a regulovat srdeční frekvenci. Tyto faktory mohou pomoci zlepšit zdraví vašeho srdce.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

5. Med je prospěšný pro neurologické zdraví

Med je známý svými neuroprotektivními antioxidanty. Takže to funguje jako antidepresivum. Bylo prokázáno, že zabraňuje oxidaci nervového systému, vysvětluje odborník.

med pro péči o pleť
Med může být kouzelný pro vaši pokožku a vlasy. Obrázek se svolením: Adobe Stock

6. Kondicionér

Med má hydratační vlastnosti, které nejen zanechávají pokožku jemnou, ale také pomáhají udržovat vaše vlasy v kondici a zdravé. Obsahuje antioxidanty, které jsou prospěšné pro vaše vlasy

Přečtěte si také: Tento oplach z rýžové vody a medu je elixírem, který vaše suché vlasy potřebují

Kolik medu můžete denně přijmout?

Přestože má med zdravotní výhody, stačí konzumovat jednu čajovou lžičku denně. Příliš mnoho medu může vést k žaludečním problémům, přibírání na váze nebo zvýšené hladině cukru v krvi, takže buďte opatrní! Kliknutím se dozvíte vedlejší účinky příliš velkého množství medu.

Děti do jednoho roku by navíc v ideálním případě neměly dostávat med, protože existuje vysoké riziko botulismu, vzácné otravy způsobené toxiny produkovanými bakterií Clostridium botulinum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *