October 1, 2023

5 zdravých ořechů, které nejíme tak často jako mandle a vlašské ořechy

Ořechy získávají na důležitosti během svátečních období, ale v naší každodenní stravě jsou často přehlíženy nebo ignorovány. Ořechy jsou zdravé nejen pro naše fyzické zdraví, ale také pro výkon mozku a duševní pohodu. Ačkoli často slýcháme o zdravotních výhodách mandlí, vlašských ořechů a arašídů, existují i ​​​​další zdravé ořechy, o kterých byste měli vědět! Řekneme vám o různých nutričně hodnotných ořechách, které byste měli přidat do svého jídelníčku.

Světové zdravotnické organizace jako Světová zdravotnická organizace a American Heart Association doporučují konzumaci ořechů pro lepší kardiovaskulární zdraví a celkovou pohodu. Vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin (MUFA) a polynenasycených mastných kyselin, sterolů a vlákniny v ořechách z nich podle výzkumů dělá potravinu, kterou stojí za to přidat do zdravého jídelníčku.

5 zdravých ořechů a jejich přínosů pro zdraví

1. Lískové ořechy

Lískové ořechy jsou skromné ​​velikosti a mají sladkou, zemitou chuť. Tento ořech je považován za druhý nejbohatší zdroj MUFA mezi vlašskými ořechy. Jsou bohaté na vitamín E, hořčík, měď, selen, folát a vlákninu, podle studie zveřejněné v Oxidative Medicine and Cellular Longevity Journal. Ať už podporují zdravé trávení, regulují cholesterol, zlepšují citlivost na inzulín, snižují záněty a podporují zdraví srdce, lískové ořechy jsou úžasné ořechy!

Pokud jde o nutriční hodnotu lískových ořechů, Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických (USDA) uvádí, že 100 gramů lískových ořechů poskytuje 628 kcal energie, 15 gramů bílkovin, 9,7 gramů vlákniny, 114 gramů vápníku, 163 mg hořčíku, 680 mg draslíku a další.

2. Pekanové ořechy

Pokud jste slyšeli o pekanových koláčích, víte, o kterých pekanových ořechách mluvíme! Pekanové ořechy mají obecně vysoký obsah mononenasycených tuků, což z nich dělá volbu ořechů prospěšných pro srdce. Studie prokázaly, že konzumace pekanových ořechů může snížit riziko zánětů, kardiovaskulárních onemocnění nebo metabolických poruch. Pekanové ořechy obsahují také antioxidanty, včetně vitamínu E!

USDA uvádí, že 100 gramů pekanových ořechů poskytuje 691 kcal energie, 9,17 gramů bílkovin, 9,6 gramů vlákniny a více.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

Přečtěte si také: Přidejte těchto 5 ořechů do svého jídelníčku, abyste urychlili svou cestu hubnutí

3. Makadamové ořechy

Makadamové ořechy vynikají obsahem mononenasycených tuků. Tyto tuky podporují zdraví srdce tím, že snižují hladinu LDL cholesterolu a spravují lipidové profily. To má pozitivní vliv na zdraví srdce. Zdravotní přínosy makadamových ořechů také hrají roli při zvládání tělesné hmotnosti a obezity. Údajně také stimulují produkci energie a nervové funkce, zlepšují metabolické procesy a kognitivní schopnosti.

Kulaté bílé vlašské ořechy nabízejí podle USDA 716 kcal energie, 7,79 gramů bílkovin, 8 gramů vlákniny, 70 mg vápníku a více.

4. Para ořechy

Para ořechy, známé pro svůj výjimečný obsah selenu, hrají ústřední roli při udržování zdraví štítné žlázy a regulaci metabolismu. Selen také funguje jako silný antioxidant, který zlepšuje imunitní systém těla, podporuje kardiovaskulární zdraví a udržuje funkci štítné žlázy. Tyto ořechy podlouhlého tvaru obsahují také vápník a hořčík pro podporu zdraví kostí.

USDA uvádí, že pouhých 100 gramů para ořechů poskytuje kromě jiných živin 659 kcal energie, 14,32 gramů bílkovin, 7,5 gramů vlákniny, 160 mg vápníku a 376 mg hořčíku.

5. Piniové oříšky

Tenké a malé piniové oříšky mají značné zdravotní přínosy. Tato odrůda ořechů by měla být konzumována s mírou, protože má vysoký obsah tuku a kalorií. Jeho nadměrná konzumace může vést k nežádoucím komplikacím. Pozitivní je, že je nabitý bílkovinami a vlákninou, které pomáhají při léčbě cukrovky a zdraví srdce. Jsou také dobrými výrobci energie!

Prozradíme vám, že 100 gramů piniových oříšků vám dodá 673 kcal energie, 13,7 gramů bílkovin, 3,7 gramů vlákniny, 251 mg hořčíku a další.

Poslední slovo

Začlenění těchto méně konzumovaných ořechů do naší stravy nám pomůže přidat živiny pro naše celkové zdraví.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *