September 30, 2023

5 zdravotních výhod brzké večeře

Zeptejte se kteréhokoli fitness nadšence, kdy je ten správný čas na poslední jídlo dne, a on vám vyjmenuje všechny zdravotní přínosy brzké večeře. Nemají se špatně, protože pozdní večeře je podle studie z roku 2020 zveřejněné v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism spojena s přibíráním na váze a vysokou hladinou cukru v krvi. Čtěte dále a zjistěte, co na nejíst po 19. hodině říká odborník.

Měli bychom přestat jíst po 19:00?

Načasování vašeho posledního jídla je jen jedním aspektem vašeho celkového jídelníčku. Důležitá je také kvalita vašich jídel a svačin během dne. Ve skutečnosti neexistuje žádné univerzální pravidlo, které by diktovalo konkrétní hraniční dobu pro jídlo, říká odbornice na sportovní a výkonnostní výživu Deepika Vasudevanová z Bangalore. Zda je zdravé přestat jíst po 19:00, závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho životního stylu, preferencí v jídle a zdravotních cílů. Stačí tedy naslouchat signálům svého těla o hladu a sytosti. Pokud máte opravdu hlad po 19. hodině, je lepší si dát večeři později. Pokud zůstanete vzhůru dlouho do noci, brzká večeře může skutečně vést k pozdějšímu hladu. Nalezení rovnováhy, která odpovídá vašemu životnímu stylu a preferencím, je klíčové. Pokud máte sklony k hladu pozdě v noci, můžete zvážit malou, vyváženou svačinu, abyste zabránili nadměrnému hladu a možnému přejídání.

žena jíst
Měli bychom přestat jíst po 19:00? Obrázek se svolením: Adobe Stock.

Zdravotní přínosy brzké večeře

Někteří naznačují, že dřívější jídlo může mít příznivé účinky na regulaci hmotnosti, ale neexistují žádné silné důkazy, které by přesvědčivě prokazovaly významný úbytek hmotnosti pouze na základě načasování jídla. Ale existují některé výhody raného stravování:

1. Cirkadiánní zarovnání rytmu

Naše tělo je naprogramováno tak, aby sledovalo cirkadiánní rytmus, který řídí různé tělesné funkce. Jíst v souladu s tímto rytmem může optimalizovat trávení a metabolismus, poskytnout odpočinek trávicímu traktu, umožnit játrům odpočinout si a detoxikovat je, aniž by je příliš stresovali. Toto období odpočinku také přispívá ke zdravějšímu střevnímu mikrobiomu a lepšímu trávení, říká odborník.

2. Kontrola krevního cukru

Včasná večeře pomáhá zlepšit citlivost na inzulín, což znamená, že buňky vašeho těla se stanou citlivějšími na inzulín. To může pomoci účinněji regulovat hladinu cukru v krvi a snížit riziko inzulinové rezistence, která může nakonec vést k cukrovce typu 2. Navíc to může vést ke snížení a lépe kontrolovaným výkyvům inzulínu po jídle. To může zabránit rychlým a nadměrným výkyvům hladiny cukru v krvi, a tím podpořit lepší celkovou kontrolu glykémie.

3. Zlepšená kvalita spánku

Jíst příliš blízko před spaním může narušit spánek kvůli nepohodlí nebo špatnému trávení. Včasná večeře umožňuje vašemu tělu usadit se přes noc do klidového stavu a podporuje kvalitnější spánek, říká expert Health Shots.

4. Zdraví srdce

Jíst později večer, zejména vysoce kalorická a nezdravá jídla, může negativně ovlivnit zdraví srdce. Na druhou stranu brzká večeře může přispět k lepšímu zdraví srdce snížením konzumace těžkých a tučných jídel před spaním.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots
zdravé jídlo
Včasná večeře může pomoci zlepšit trávení. Obrázek se svolením: Adobe Stock.

5. Hormonální harmonie

Naše hormony, včetně inzulínu a kortizolu, se řídí denním rytmem. Včasnější jídlo je v souladu s přirozenými hormonálními vzory těla a potenciálně podporuje zdravější metabolismus a hormonální regulaci.

Vasudevan říká, že před spaním by měla být přestávka alespoň dvě hodiny. Můžete také udělat 20 minut pomalé chůze po večeři, aby se vám lépe trávilo.

Ale pokud jíte těsně před spaním, může to vést k zažívacím potížím, včetně zažívacích potíží, kyselého refluxu a nadýmání. Když si po jídle lehnete, gravitace nepomůže přesunout jídlo trávicím systémem, což může vést k těmto problémům. Také to může vést ke skokům cukru v krvi, zvláště pokud má jídlo vysoký obsah sacharidů. Tyto skoky mohou v noci narušit přirozenou regulaci hladiny cukru v krvi vašeho těla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *