November 26, 2023

5 výhod pití kokosové vody

Kokosová voda je čirá tekutina, ale je plná živin, takže je skvělá pro naše zdraví. Je to hydratační nápoj, který mnozí konzumují v létě, když teploty stoupají. Ale měli byste ho mít, kdykoli můžete, pokud to nepřeženete.

Pokud hledáte zdravý a osvěžující nápoj, kokosová voda je skvělou volbou. Studie z roku 2015 zveřejněná v americké National Library Of Medicine zjistila, že může snížit hladinu cukru v krvi u diabetických potkanů. To má výhody i pro lidi! Čtěte dále a objevte výhody pití kokosové vody.

Kokosová voda

Výhody pití kokosové vody jsou četné. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Jaké jsou zdravotní přínosy kokosové vody?

Kokosová voda je skvělá hydratační varianta podobná sportovním nápojům, ale má méně kalorií a méně cukru. Je bohatý na esenciální elektrolyty, klíčové pro udržení rovnováhy tekutin v těle, takže je prospěšný pro ty, kteří se silně potí jako sportovci nebo pro ty, kteří pracují v horkém prostředí. Celkově hydratuje a dodává energii, říká Deepika Vasudevan, odbornice na sportovní a výkonnostní výživu z Bangalore.

Pojďme se podívat na některé další zdravotní přínosy kokosové vody:

1. Zdraví pokožky

Kokosová voda je dobrým zdrojem tekutin a může vám pomoci zůstat hydratovaní. Vzhledem k tomu, že je dobrým zdrojem antioxidantů, nemusíte příliš myslet na jemné linky a vrásky. Antioxidanty mohou pomoci chránit vaši pokožku před poškozením. Obsahuje také vitamíny C a E, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky, říká Vasudevan Health Shots.

2. Prevence ledvinových kamenů

Lékaři vám řeknou, abyste pili hodně vody, abyste zabránili ledvinovým kamenům. Pijte také kokosovou vodu, protože může pomoci předcházet ledvinovým kamenům zvýšením objemu moči a zředěním koncentrace minerálů, které mohou kameny tvořit.

3. Trávení

Je známo, že kokosová voda obsahuje vlákninu, která může pomoci zlepšit trávení. Obsahuje také enzymy, které mohou pomoci rozložit potraviny, které jíte.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots
Kokosová voda
Kokosová voda je skvělá pro hydrataci a zdravou pokožku. Obrázek poskytl: Shutterstock

4. Rovnováha elektrolytů

Kokosová voda obsahuje draslík, sodík a hořčík, což jsou důležité elektrolyty, které pomáhají regulovat rovnováhu tekutin v těle. To může být užitečné pro lidi, kteří se hodně potí.

5. Regulace krevního tlaku

Kokosová voda může pomoci snížit krevní tlak, zejména u lidí s hypertenzí. Může za to vysoký obsah draslíku, který pomáhá vyrovnávat účinky sodíku.

Pití kokosové vody na lačný žaludek je prý prospěšné. Vasudevan říká, že neexistují žádné tak přísné plány, ale optimální vstřebávání živin nastává, když jsou užívány nalačno nebo dvě až tři hodiny po jídle.

Nežádoucí účinky kokosové vody

Přestože můžete pít kokosovou vodu každý den, existují určitá omezení, která by lidé s retencí tekutin, onemocněním ledvin a po operacích srdce měli dodržovat. Také střídmost je klíčová, takže i když je to zdravé, nekonzumujte příliš mnoho.

Zde jsou některé vedlejší účinky:

• Tento nápoj je přírodní projímadlo, takže přílišná konzumace může způsobit průjem.
• Kokosová voda je bylinný nápoj a někteří lidé na ni mohou být alergičtí. Kopřivka, svědění a otok jsou některé z příznaků alergické reakce na kokosovou vodu.
• Kokosová voda je bohatá na draslík, proto by její konzumaci měli omezit lidé s ledvinovými problémy.
• Pití příliš velkého množství kokosové vody může vést k intoxikaci vodou, což je stav, kdy má tělo příliš mnoho vody. Příznaky intoxikace vodou mohou zahrnovat bolest hlavy, nevolnost, zvracení a zmatenost.

Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a vymizí samy, ale měli byste si jich být vědomi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *