September 30, 2023

5 ovoce s nízkým obsahem cukru dobré pro cukrovku

Lidé s cukrovkou si obecně myslí, že by se měli zdržet ovoce kvůli obsahu cukru. I když je pravda, že ovoce s vysokým obsahem cukru může způsobit náhlé výkyvy hladiny cukru v krvi, neznamená to plošný zákaz všech druhů ovoce. Ovoce nabízí množství základních vitamínů, minerálů a vlákniny a existuje kategorie ovoce s nízkým obsahem cukru, která je bezpečná pro léčbu diabetu. Diabetici si tak mohou stále užívat výhod ovoce, aniž by to ohrozilo jejich zdraví, a to díky dosažení rovnováhy mezi výživou a kontrolou cukru.

Společnost Health Shots oslovila Deepiku Jayaswal, poradkyni dietologa a odborníka na výživu v nemocnicích Motherhood Hospitals v Sarjapur, Bengaluru, aby zjistila nejlepší ovoce s nízkým obsahem cukru pro diabetiky.

Ovoce s nízkým obsahem cukru pro diabetiky

Zde je 5 ovoce s nízkým obsahem cukru, které může být prospěšné pro lidi s cukrovkou:

1. Bobule

Bobule jako jahody, borůvky a maliny jsou nejen chutné, ale mají také výjimečně nízký obsah cukru. Jsou bohaté na antioxidanty, vlákninu a vitamíny. Mají také nízký obsah sacharidů a mají nízký glykemický index, takže jsou ideální volbou pro lidi s cukrovkou. Bobule si můžete vychutnat v různých podobách, například je přidat do jogurtu, ovesných vloček, smoothies nebo jednoduše jako svačinu. Mohou také pomoci uspokojit vaše chutě na sladké, aniž by způsobily prudký nárůst hladiny cukru v krvi.

2. Jablka

Jablka jsou jedním z nejvíce konzumovaných druhů ovoce a jsou známá svou přirozenou sladkostí. Ve srovnání s mnoha jinými druhy ovoce však mají relativně nízký obsah cukru. Obsahují rozpustnou vlákninu, která dokáže zpomalit trávení a vstřebávání cukru, což pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Co jiného? Jablka jsou ovoce s nízkým glykemickým indexem (GI), což znamená, že mají minimální vliv na hladinu cukru v krvi. Vyberte si celá jablka před jablečným džusem nebo jablečnou omáčkou, abyste měli prospěch z jejich obsahu vlákniny.

výhody jablek
Potraviny bohaté na vlákninu mají zdravotní přínosy pro diabetiky. Obrázek zdvořilost; Adobe Stock

3. Hrušky

Hrušky jsou dalším ideálním ovocem pro diabetiky. Obsahují rozpustnou vlákninu, vitamíny a minerály a mají nízký obsah cukru, což může pomoci s lepší kontrolou krevního cukru. Mají také nízký glykemický index a mohou zasytit, což může kontrolovat vaši chuť na cukr. Obsah vlákniny v hruškách zpomaluje vstřebávání cukrů, podporuje pocity plnosti a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Hrušky si můžete vychutnat čerstvé, v ovocném salátu nebo přidat do dezertu.

4. Granátové jablko

Granátové jablko obsahuje nízký glykemický index (GI) a nízkou glykemickou zátěž (GL), což je užitečné pro lidi s vysokou hladinou glukózy. Kromě toho, že má nízký obsah cukru, je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínů a minerálů, které všechny pomáhají snižovat inzulínovou rezistenci. Šťávu z granátového jablka si můžete vychutnat s mírou bez přidaného cukru nebo můžete jíst i semínka z granátového jablka.

Sledujte své zdraví na cestách! Stažení Aplikace Healthshots

5. Pomeranče

Pomeranče, konzumované s mírou jako celé ovoce, mohou být součástí diety příznivé pro diabetes. Jsou dobrým zdrojem vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. Přestože je obsah cukru nízký, je důležité věnovat pozornost velikosti porcí kvůli jejich přirozenému obsahu cukru. Pomeranče si můžete vychutnat jako svačinu nebo je přidat do salátů a ovocných mís. Jejich pikantní a osvěžující chuť z nich dělá oblíbenou volbu u lidí s cukrovkou.

pomeranče pro diabetiky
Pomeranče jsou nabité vitamínem C. Obrázek s laskavým svolením: Shutterstock

Množství ovoce pro diabetiky

Kontrola porcí je nezbytná i při konzumaci ovoce s nízkým obsahem cukru, protože nadměrná konzumace ovoce s nízkým obsahem cukru může také způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. Pro lidi s diabetem je vždy dobré sledovat hladinu cukru v krvi a poradit se s dietologem, aby vytvořili personalizovaný stravovací plán, který splňuje jejich nutriční potřeby a zdravotní cíle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *