September 30, 2023

5 běžných mýtů o bolestech zad: Poznejte fakta

Bolesti zad, zejména dolní části zad, jsou poměrně časté. Ve skutečnosti podle Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2020 postiženo bolestmi dolní části zad nejméně 619 milionů lidí na celém světě. Odhaduje se, že počet případů bolesti dolní části zad dosáhne do roku 2050 843 milionů. Mýty o zádech jsou stále četnější. bolest se také šíří jako oheň. Přečtěte si tedy fakta o bolestech zad.

Člověk by si myslel, že bolesti zad trápí jen starší lidi. Pravdou ale je, že jde o běžné onemocnění, kterým trpí lidé všech věkových kategorií po celém světě. Může se projevovat různými způsoby, jako jsou ostré, tupé nebo pálivé pocity, které se mohou rozšířit do hýždí, boků nebo nohou, říká Dr. Vipin Mohan, konzultant na oddělení ortopedie v nemocnici Amrita v Kochi. Bolest může být konstantní, přerušovaná nebo vyvolaná určitými aktivitami.

Žena trpící bolestí zad
Bolesti zad jsou poměrně časté. Obrázek poskytl: Shutterstock

Kromě bolesti a nepohodlí může bolest zad zahrnovat pocity necitlivosti, brnění nebo slabosti. Mohou to být známky možného poškození nervů. Ignorování těchto příznaků může vést k vážným následkům v důsledku nevratných neurologických poruch.

Některé varovné signály pomáhají identifikovat potenciální základní problémy s bolestí zad.

• Akutní bolest naznačuje poranění svalů nebo vazů nebo problémy s vnitřními orgány.
• Vyzařující bolest může být známkou komprese nervu a prasklá nebo vyhřezlá ploténka může způsobit ischias, což vede k bolestem nohou.
• Náhlá slabost nohou může naznačovat kompresi nervů nebo dokonce mrtvici.
• Sedlová inkontinence nebo anestezie (ztráta citu v hýždích, oblasti genitálií a vnitřní strany stehen) může znamenat vážné poškození nervů nebo páteře.

Příčiny bolesti zad

Bolesti zad mohou vznikat z různých stavů –

• V našich mladších letech (20 a 30 let) mohou každodenní faktory, jako je příliš dlouhé sezení, zvedání dětí nebo přílišné cvičení, přispívat k typické mechanické bolesti zad.
• K bolestem zad mohou vést i zranění při pádech, říká odborník.
• Problémy s meziobratlovými ploténkami, které fungují jako polštáře mezi kostmi páteře, mohou způsobit nepohodlí, když prasknou nebo se vyboulí, dráždí blízké nervy a způsobují bolesti zad a nohou.
• S přibývajícím věkem se mohou vyvinout stavy opotřebení, jako je degenerativní onemocnění plotének a bederní artritida, které postihují různé oblasti páteře.
• Zánět kloubů spojujících páteř a pánev, známý jako sakroiliitida, může způsobit bolest v dolní části zad, hýždí a horní části nohou.

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBIT NYNÍ

Bolest zad
O bolestech zad koluje mnoho mýtů. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Časté mýty a fakta o bolestech zad

Je pravda, že bolesti zad pro nás mohou být frustrující a stresující. Ale ne všechno, co o tom slyšíte, je pravdivé. Zde jsou některé mýty a fakta:

1. Mýtus: Klid na lůžku je nejlepší lék na bolesti zad.

Dělat: Přestože odpočinek může být užitečný při krátkodobých bolestech zad, prodloužený odpočinek na lůžku se nedoporučuje, říká Dr. Mohan Health Shots. Jemné pohyby, zůstat aktivní a užívat volně prodejné protizánětlivé léky jsou často účinnější při úlevě od bolesti zad.

2. Mýtus: Herniované ploténky nebo vyhřezlé ploténky vždy vyžadují operaci.

Dělat: Ve většině případů se vyhřezlé ploténky zlepšují samy o sobě nechirurgickou léčbou, jako je snížená aktivita a protizánětlivé léky. Chirurgie je zvažována pouze tehdy, když konzervativní léčba neposkytne úlevu nebo když jsou přítomny závažné neurologické příznaky.

3. Mýtus: Být fyzicky aktivní zabraňuje bolestem zad.

Fakt: Cvičení a pohyb jsou dobré pro vaše zdraví. Ano, pravidelné cvičení může posílit zádové svaly a zlepšit flexibilitu, což může snížit riziko bolesti zad. To však nezaručuje imunitu proti bolestem zad, protože k problémům se zády mohou stále přispívat další faktory, jako je přetížení, nepravidelnosti páteře a přirozené opotřebení.

4. Mýtus: Zranění vždy způsobí bolesti zad.

Fakt: Většina problémů se zády se vyvíjí postupně v průběhu času kvůli opakovanému namáhání nebo špatnému držení těla. Přestože zranění mohou způsobit bolesti zad, jsou často popisovány jako jednorázové události vyplývající z nehod, pádů nebo nesprávných technik zvedání.

5. Mýtus: Návštěva specialisty na páteř znamená, že budete vždy operovat.

Fakt: Expert sdílí, že ne každý s problémy se zády potřebuje operaci. Specialisté na páteř nejprve prozkoumají různé nechirurgické způsoby léčby a operaci doporučí až po vyčerpání všech ostatních možností.

Takže místo toho, abyste slepě následovali ostatní, navštivte lékaře, pokud vás bolesti zad odmítají opustit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *