Děti se musí obávat testů a zkoušek a někdy i šikany ze strany svých vrstevníků. Některé děti také nemají podporující rodiče. To vše má zásadní vliv na jejich duševní zdraví. Podle Unicefu se v roce 2019 odhadovalo, že nejméně každý sedmý dospívající trpěl duševními poruchami. To představuje přibližně 166 milionů dospívajících dívek a chlapců na celém světě. Učitelé hrají důležitou roli v duševním zdraví dětí. Ke Dni učitelů vám řekneme, jak mohou pedagogové pomoci dětem.
Známky problémů duševního zdraví u dětí
Děti tráví ve škole hodně času. To umožňuje učitelům identifikovat některé známky duševních problémů u studentů.

1. Změny chování
Pokud mají děti psychické problémy, jejich chování se rázem změní. Zaznamenáte změny, jako je stažení, agrese nebo extrémní změny nálady, říká Dr Rahul Rai Kakkar, hlavní konzultant psychiatr, Narayana Superspeciality Hospital, Gurugram.
2. Akademický úpadek
Pokud onemocní nebo mají mentální problém, dojde k výraznému poklesu jejich studijních výsledků. Kromě akademiků ztratí zájem i o aktivity spojené se školou.
3. Sociální izolace
Učitelé mohou zaznamenat výrazné omezení interakcí studentů s vrstevníky a neochotu účastnit se jakéhokoli typu skupinových aktivit organizovaných ve škole.
4. Emoční změny
Děti trpící duševním zdravotním problémem často vyjadřují smutek, strach, hněv nebo emocionální úzkost, která přesahuje to, co je typické pro jejich věk.
5. Fyzické obtíže
Budou si také často stěžovat na bolesti hlavy, žaludku nebo jiné fyzické potíže. Za těmito zdravotními problémy ale nebude žádná jasná lékařská příčina.
Co byste měli jako učitelé dělat, pokud zaznamenáte známky duševních problémů?
1. Dokumentujte pozorování
Stejně jako si vedete sešity studentů, abyste si mohli zkontrolovat jejich domácí úkoly, veďte podrobné záznamy o pozorovaném chování a incidentech. Tyto záznamy pak sdílejte se školními poradci dětí nebo rodiči.

2. Komunikujte
Jako učitel možná budete chtít vzít věci do svých rukou. Ale místo toho, abyste to dělali sami, obraťte se na školního poradce, rodiče a další relevantní pracovníky, abyste prodiskutovali své obavy a vytvořili plán, který dětem pomůže.
3. Zachovávejte důvěrnost
Sdílejte informace o problémech dítěte pouze s příslušnými lidmi místo toho, abyste je sdělovali všem ve sborovně. Musíte respektovat soukromí studenta a zacházet s informacemi uvážlivě a citlivě.
Způsoby, jak mohou učitelé podpořit duševní zdraví dětí
I když spolupracujete pouze se školním podpůrným týmem na vývoji strategií, které mohou studentovi pomoci řešit jeho problémy, nabídněte mu naslouchání. Můžete také poskytnout podpůrné prostředí pro studenta a dát jim vědět, že nejsou sami, navrhuje Dr. Kakkar. Můžete také provést následující:
1. Pěstujte pozitivní prostředí
Vytvořte přívětivou třídu, kde se studenti cítí bezpečně a váží si je. To pomůže vytvořit pozitivní atmosféru pro duševní pohodu studentů.
2. Budujte vztahy
Vztah učitel – žák je velmi důležitý, protože vychovatelé přispívají k rozvoji dětí. Budujte tedy pevné vztahy mezi učitelem a žákem. Podpoříte tak otevřenou komunikaci a důvěru, a pokud se děti potýkají s problémem, přijdou za vámi pro pomoc.
3. Podporujte vyjadřování
Poskytněte studentům příležitost vyjádřit své myšlenky a emoce prostřednictvím diskuse, umění nebo psaní.
4. Naučte zvládat dovednosti
Ve škole můžete zavést techniky, jako je hluboké dýchání, všímavost a řešení problémů, které dětem pomohou zvládat stres a emoce. Tyto techniky jsou skvělé pro dospělé a mohou dělat zázraky i pro děti.
5. Nastavte si realistická očekávání
Je dobré mít očekávání, ale učinit je realistickými. Stanovte si dosažitelné cíle, aby na děti nebyl vyvíjen nepřiměřený akademický tlak. Pomůže také snížit úzkost, říká odborník.
6. Podporovat sociální dovednosti
Výuka není jen o tom, říct studentům, aby otevřeli knihy a přešli na kapitolu 1, odstavec 5 a řádek 2. Můžete také učit týmovou práci, empatii a řešení konfliktů, abyste zlepšili mezilidské vztahy.
7. Rozpoznejte úsilí
Můžete dosáhnout dobrých výsledků v třídním testu nebo v mimoškolních aktivitách, ale musíte uznat a pochválit úsilí a úspěchy studentů, abyste zvýšili jejich sebevědomí.
8. Poskytněte rutinu a strukturu
Dospělí mají svůj režim, který dodržují v každodenním životě, stejně jako děti. Udržujte pro ně konzistentní plán, abyste vytvořili pocit stability a předvídatelnosti.
9. Nabídka podpůrných služeb
Můžete spojit studenty se školními poradci nebo odborníky v oblasti duševního zdraví, kdykoli budete mít pocit, že je to nutné. Studenti se s nimi mohou odmítnout setkat, ale jako učitel je můžete přesvědčit.
10. Vzdělávejte se o duševním zdraví
Pedagogové mohou zvýšit povědomí o duševním zdraví ve škole. Mohou začlenit diskuse o duševním zdraví do školních osnov a snížit tak stigma duševního zdraví.
Pamatujte však, že zatímco učitelé mohou hrát klíčovou roli, problémy duševního zdraví musí řešit také odborníci na duševní zdraví a rodiče.