November 26, 2023

10 příznaků pasivně-agresivního vztahu

Jsou lidé, kteří se rychle naštvou, ale vědí, jak to dobře zamaskovat. Někteří se mohou stát sarkastickými nebo raději mlčet, než aby otevřeně sdělovali, jak se cítí. Pokud si všimnete těchto červených vlajek, možná chodíte s pasivně agresivním člověkem. Toto chování se může zpočátku zdát neškodné, ale často vede k napětí ve vztazích. Čtěte dále a zjistěte příznaky, které naznačují, že jste ve vztahu s pasivně agresivní osobou.

Kdo je pasivně agresivní člověk?

Pasivně-agresivní člověk je někdo, kdo nepřímo vyjadřuje svůj hněv, frustraci nebo nelibost místo toho, aby otevřeně vyjádřil své obavy, říká Dr. Pankaj B Borade, konzultant psychiatra na Ruby Hall Clinic v Pune. Mohou používat jemné poznámky, komplimenty zezadu, tiché zacházení nebo matoucí jazyk, aby sdělili svou nelibost nebo nelibost, aniž by se k tomu vyjádřili přímo.

Lidé vykazují pasivně-agresivní chování z různých důvodů:

• Strach z konfrontace
• Nedostatek komunikačních dovedností
• Touha vyhnout se obviňování
• Vnitřní hněv nebo frustrace, kterou si nechtějí přiznat
• Touha ovládat situace jemnými způsoby nebo nízké sebevědomí.

Expert říká, že někteří lidé se toto chování mohli naučit nebo byli svědky tohoto chování od členů rodiny jako kultury nebo způsobu, jak se vyrovnat s konflikty nebo vyjádřit nespokojenost.

Přečtěte si také: Jak jednat s agresivním partnerem: Tipy pro zdravý vztah

Nešťastný pár
Znát vlastnosti pasivně agresivního člověka. Obrázek se svolením: Adobe Stock

Známky toho, že chodíte s pasivně agresivním člověkem

Existují určité známky, které naznačují, že máte ve vztahu co do činění s pasivně agresivní osobou. Zde je několik:

Vyberte témata, která vás zajímají, a nechte nás personalizovat váš zdroj.

PŘIZPŮSOBTE SE TEĎ

1. Záludné poznámky a komplimenty

Komplimenty od vašeho partnera vám mohou zlepšit den. Pasivně-agresivní člověk však učiní jemné, sarkastické nebo hanlivé poznámky maskované jako komplimenty nebo uštěpačné výroky, které nepřímo vyjadřují své skutečné pocity.

2. Vyhněte se otevřené komunikaci

Pasivně agresivní člověk se důsledně vyhýbá otevřeným rozhovorům o svých pocitech nebo obavách. K vyjádření svých stížností dávají přednost nepřímým prostředkům.

3. Záměrné průtahy a prokrastinace

Záměrně odkládají úkoly nebo si dávají na čas s odpověďmi, aby vyjádřili svou frustraci nebo podrážděnost, aniž by otevřeně řešili problém, který mají.

4. Tiché zacházení

Když se rozčílí, stáhnou se a přestanou s vámi komunikovat nebo se s vámi stýkat. Je to jejich způsob, jak dát najevo svou nelibost nebo hněv. Takže i když se na něco zeptáte, neodpoví.

5. Hraní na oběť

Mohou se chovat, jako by jim bylo ukřivděno nebo se s nimi špatně zacházelo, i když problém způsobili oni sami. Dělají to, aby se vyhnuli jakékoli odpovědnosti.

6. Matoucí komunikace

Ke komunikaci používají nejednoznačný jazyk nebo chování. To může ztížit pochopení jejich skutečných myšlenek nebo záměrů, říká Dr. Borade.

7. Obviňujte ostatní

Mají tendenci obviňovat ostatní nebo vnější okolnosti nebo situace, spíše než přijímat odpovědnost za své vlastní činy nebo emoce.

8. Neverbální agrese

Neverbálními signály, jako je koulení očí, vzdychání nebo jiné projevy rozmrzelosti, dávají najevo svou nelibost, ale nepřímo.

9. Pasivní odpor

Mohou se nenápadně bránit plnění požadavků nebo pokynů, aniž by je otevřeně odmítali. To může být docela frustrující.

10. Nepřímé řízení

Snaží se nepřímo ovlivňovat nebo kontrolovat situace nebo lidi, vyhýbají se přímé konfrontaci nebo dokonce působí autoritářsky, vysvětluje odborník.

Jak jednat s pasivně-agresivním partnerem?

Lidé jednají pasivně-agresivně z různých důvodů, většinou proto, že nechtějí přímo říct, co je trápí. Jednání s pasivně-agresivní osobou může být obtížné, ale existují způsoby, jak se s tím vypořádat.

Konflikt ve vztazích
Pasivně-agresivní člověk s vámi nebude mít otevřenou komunikaci. Obrázek poskytl: Shutterstock

Zde je několik způsobů:

• Začněte tím, že se pokusíte podporovat přímou a upřímnou komunikaci ve vztahu. Laskavě je požádejte, aby své pocity vyjádřili přímo, místo aby používali nepřímé chování.
• Zůstaňte klidní a trpěliví, když s nimi mluvíte, i když vás frustrují.
• Je nezbytné stanovit jasné hranice a dát jim najevo, jaké chování nebudete tolerovat.
• Když nastanou konflikty, řešte je přímo, ale s respektem, vyhněte se hře na obviňování.
• Zvažte návrh párové terapie nebo poradenství ke společné práci na otázkách komunikace.

Mezi tím vším pamatujte na to, abyste se o sebe postarali, protože řešení pasivní agrese může být emocionálně vyčerpávající.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *